Pochodzenie nazwy: Jastrzębia Góra

Pierwsza wzmianka o Jastrzębiej Górze pochodzi z roku 1848, osada nosiła wtedy niemiecką nazwę Habichtsberg, czasami pojawiała się również polska nazwa Pilice. Nazwa Jastrzębia Góra ukonstytuowała się w roku 1920, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pochodzi ona prawdopodobnie od leżącej kilka kilometrów na wschód Góry Jastrzębskiej (67,8 m n.p.m.), istnieje również hipoteza twierdząca, iż nawiązuje ona do jastrzębi, licznie zamieszkujących tutejsze nieużytki.

Wykopaliska archeologiczne

W latach 1934 – 36 przeprowadzono na terenie osady badania archeologiczne, w wyniku których odkryto ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza (640-400 p.n.e.). Podczas kolejnych badań, w latach 1975-1980 odkryto kolejne ślady osadnictwa, tym razem z epoki mezolitu (8000 – 4200 p.n.e.).

Osada turystyczna

Począwszy od 1920 roku Jastrzębia Góra stała się popularnym ośrodkiem spotkań wakacyjnych elit intelektualnych, głównie z Warszawy. Wypoczywali tu między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Duży napływ gości ze stolicy sprawił, iż miejscowość zwana była żartobliwie „Nową Warszawą”. W roku 1928 rozpoczęto budowę drogi łączącej Władysławowo z Jastrzębią Górą (ostatecznie doprowadzono ją aż do odległej o kilka kilometrów Karwi). Uroczyste otwarcie drogi nastąpiło w 1931 roku. Wygodny dojazd ułatwił rozwój miejscowości, dzięki czemu szybko stała się ona jednym z najpopularniejszych kurortów na polskim wybrzeżu.

Miejscowość Jastrzębia Góra położona jest na wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Wysokość klifu sięga tu 33 metrów. U podnóża klifu znajduje się plaża, zachęcająca turystów swoim urokiem do kąpieli słonecznych. Jastrzębia Góra jako miejscowość letniskowa rozwinęła się w latach 20 i 30 – tych XX w. Powstały tu wówczas liczne pensjonaty i wille, do których po II wojnie światowej dołączyły ośrodki wczasowe. Jeszcze przed wojną miejscowość stała się popularnym ośrodkiem spotkań wakacyjnych polskich elit intelektualnych, głównie z Warszawy. Wypoczywali tu między innymi czołowi przedstawiciele polskiego rządu. Obecnie Jastrzębia Góra zamieszkiwana jest przez ok. 1100 mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta wzrasta do ok. 30 tysięcy.